
Domicil til MT Højgaard
650 medarbejdere har fået en bæredygtig arbejdsplads med optimal udnyttelse af dagslys og kvadratmeter

Domicil til MT Højgaard
Opførelsen af vores eget erhvervsdomicil i Søborg har været en spændende opgave, da vi både har været entreprenør og slutbruger på projektet. Derudover har vi kunnet følge opførelsen helt tæt fra vores tidligere domicil, da de to domiciler ligger lige op ad hinanden.

Fra salg til opførsel
MT Højgaard Projektudvikling har selv udviklet projektet på egen grund med PensionDanmark, der i dag ejer ejendommen, som investor.
At vi selv har udviklet domicilet, indebærer blandt meget andet, at vi har stået for alt fra salget til investoren, til lejeindretning, og til alt det praktiske i forbindelse med opførelsen og indflytningen. Byggeriet er udført efter vores egenudviklede MultiFlex Office-koncept, der giver mulighed for at tilføje flere kvadratmeter til byggeriet løbende eller rykke rundt på ruminddelingen. Det sikrer, at der er fokus på fleksibiliteten i indretningen og på løbende at kunne tilpasse indretningen efter anvendelsesbehovet.

Projektering og VDC
Vi har selv stået for alle ingeniørdiscipliner på domicilet såsom konstruktioner, VVS- og el-installationer, brandsikring, bæredygtighed og geoteknik. Da vi skabte konstruktionerne, valgte vi at udføre dem i betonelementer med et søjle og bjælkesystem i facaderne og med nogle få stabiliserende kerneområder for at tilgodese den fleksible indretning.
I projekteringen anvendte vi 3D-modellering og ved hjælp af automatisk kollisionskontrol sikrede vi, at designet af byggeriet var bygbart længe inden første spadestik.

DGNB-certificeret byggeri
Erhvervsdomicilet har opnået guld inden for bæredygtighedscertificeringen DGNB. Anerkendelsen er opnået på baggrund af en række parametre, herunder udnyttelse af dagslys, energiforbrug, akustikforhold, indeklima, og transportforhold.