To projekter på én byggeplads: Stafetten fortsætter i Nordhavn
Siden marts 2025 har vores funderingsfolk anlagt Roerkanalen i Nordhavn. Om få år kan københavnerne bruge kanalen til at ro direkte fra Svanemøllehavn til Orientkaj under vejbroen ved Sundkrogsgade.
Funderingsspecialist Frederik Abildtrup-Salmon forklarer:
“Da vi kom til området ved Sundkrogsgade, så området ikke så spændende ud, men vi kom fint i gang og fik etableret spuns, borede ankre og anlagde så kanalen.”
13 måneder senere afleverede Frederik og hans kolleger projektet til By & Havn men det betød ikke, at vi pakkede byggepladskontoret sammen. Tværtimod. Projektleder og jord- og ledningsspecialist Rasmus Krogh fortæller:
“Efter Frederik har afleveret Roerkanalen, har vi startet et nyt projekt på samme adresse. Her etablerer vi et 15 gange 20 meter stort havvandskammer, hvor vandet filtreres ude ved kajen mod Svanemøllehavn, som et mindre led i et større energiprojekt fra HOFOR.”
Frederik supplerer:
“Vi har kunnet overtage nogle erfaringer om jordbundsforhold og konstruktioner i området, og den viden kan vi igen bruge direkte i arbejdet med havvandskammeret.”
Overdragelsen blev markeret med et håndtryk ved byggepladsen i Sundkrogsgade, hvor Frederik ønskede Rasmus tak for samarbejdet og god arbejdslyst.