Spring til hovedindhold
02.07.2025

MT Højgaard Danmark vinder Energinets udbud på bygninger til højspændingsstation

Lindehøj Høje Taastrup

Nye bygninger til højspændingsudstyr i Høje Taastrup

Energinet har tildelt MT Højgaard Danmark opgaven med at opføre stationsbygningerne til den nye 400 kV-station AC Lindehøj ved Solhøj i Høje-Taastrup Kommune. Totalentreprisen har en værdi af 241 millioner kroner, og stationen er en central del af udbygningen af elnettet på Sjælland og Lolland-Falster (DK2).

”Energiområdet er meget interessant for os, og vi har gode erfaringer med samspillet med Energinet, så vi er gået målrettet efter at vinde arbejderne. Lindehøj-projektet har en høj teknisk kompleksitet, og konkret kommer det til at kræve tæt koordinering og detaljegranskning med den tekniske leverandør Hitachi. Det ser vi frem til,” siger Hasse Stouby Jensen, der er projektdirektør i MT Højgaard Danmark.

Lindehøj Hasse Rene Jensen

Ideel partner for Energinet

Energinet har tidligere samarbejdet med MT Højgaard Danmark, som blandt andet har stået for opførelsen af bygninger til el forbindelsen, Viking Link, mellem Danmark og Storbritannien, som blev indviet sidste år. 

"Vi er utroligt glade for at samarbejde med MT Højgaard Danmark om opførelsen af stationsbygningerne til den nye 400 kV-station AC Lindehøj. Deres erfaring indenfor store infrastrukturprojekter gør dem til den ideelle partner for os i dette vigtige projekt," siger Kim Søgaard Mikkelsen, Project Director i Energinet.

Anlægsarbejdet på Sjælland kan begynde, når der er givet en miljøtilladelse (§25-tilladelse) og de igangværende arkæologiske udgravninger er afsluttede. Efter planen skal byggeriet gå i gang i starten af 2026 og bygninger stå færdige i foråret 2027, hvorefter Hitachi Energy kan påbegynde elinstallationen af stationen.